Primary Section Notices

Dear Parents, St. Norbert Senior Secondary SchoolRRcat – Rau, Rangwasa, ...
Email:     stnorbertschool@rediffmail.com,stnorbertschool@gmail.com, P...

Winners of the various Competitions 2018-19

                                                                                                       Drawing and Colouring Competition 2018-19

Position

CLASS I

CLASS II

CLASS III

CLASS IV

CLASS V

1st Position

Abeer Joshi – 1G

Siddhi Kaushal – 2A

Yatharth Jain – 3G

Antarip Kar -4B

Aliza Khan – 5C

2nd Position

Aryan Patidar – 1A

Keshvi Sharma – 2E

Avani Bhargava – 3E

Nanadana.V – 3G

Arjav Singhai – 4F

Aarya Sunil – 5E

Anadi Agnihotri – 5C

3rd Position

Sharvani Mahasare – 1D

Charvi Khandelwal – 2C  

Vedanshi Parashar – 2D

Atharv Rathi – 3C

Nandini Jha – 4D

Dishi Gupta – 4C

Tejasvi Yadav – 5D

Prashasti Chandak – 5F

                             

                                                                                                                Rakhi Making Competition 2018-2019

Position

CLASS III

CLASS IV

CLASS V

1st Position

Priyansh Soni

Aditya Singh – 4F

Mishika Agrawal – 4A

Kriya Jain – 5C

2nd Position

Shreya Chinchkede

Yuvraj Punjabi – 4F

Atharv Patel – 4B

Naithik Nagar – 5D 

3rd Position

Atharv Sankhala

Anjali Patidar – 4D

Antarip Kar – 4B

Aashi Sagre – 5C

Atharv Nikam – 5F

 

                                                                                                                  English Handwriting Competition 2018-2019

Position

CLASS I

CLASS II

CLASS III

CLASS IV

CLASS V

1st Position

Nimish Gupta – 1G

Mahi Choudhary – 2A  

Sarvesh Khandelwal – 3A

Anirudh Patel – 4E

Jayitaa Chauhan – 5D

2nd Position

Sharwani Mehsane –1D 

Jeetraj Bhoge – 2B

Sarvagya Jain – 3B

Karnika Singh – 3A

Siya Rajani – 4A

Ansh Gupta – 4G

Vanshika Sharma – 5A

3rd Position

B. Garima – 1F

Harleen Patidar – 2D

Anvi Pathak- 3C

Vanshika Kose -3G

Navya Chandak – 4E

Manyata Singh – 4E

Neelam Dawar – 5B

 

                                                                                                                     Hindi Handwriting Competition 2018-2019

Position

CLASS I

CLASS II

CLASS III

CLASS IV

CLASS V

1st Position

Anchita Gupta – 1A

Sayyam Thorat – 2C

Sarvesh Khandelwal – 3A

Svara Dixit – 4F

Prashati Chandak – 5F

2nd Position

Abheek Karketta – 1D

Angelina Khalko – 2C

Karnika Singh – 3A

Navya Chandak – 4E

Mahima Thada – 5B

3rd Position

Hitarth Tapadia – 1A

Mishika Reniwal – 2B

Naini Shukla – 3D

Avani Maywad – 4G

Yukti Kochale – 5B

 

                                                                                                 Solo Singing Competition 2018-2019

Position

CLASS I

CLASS II

CLASS III

CLASS IV

CLASS V

1st Position

Aryan Patidar – 1A

Aradhya Bhardwaj – 1F

Aditya Chalkar – 2B

Suhani Sharma – 2F

Aadi Jatale – 3A

Devashri Biswal - 4D

Utkarsh Dongre – 5E

2nd Position

Adrika Nair – 1E

Lakshi Mali – 2A

Shriya Mishra – 3D

Aniruddh Patel – 4E

Sourabh Galar – 5D

3rd Position

Rainisha Raikwar – 1G

Siddhi Joshi – 2D

Nani Shukla – 3D

Anika Pandit – 4D

Maitrayi Sharma – 5A

 

                                                                                                                English Story Telling Competition 2018-2019

Position

CLASS I

CLASS II

CLASS III

CLASS IV

CLASS V

1st Position

Advay Pandey – 1A

Aditya Cholkar - 2B 

Atharva Rathi – 3C

Aarya Sain – 3G

Angel Gupta – 4E

Adishree Satapathy – 5E

2nd Position

Aryan Patidar – 1A

Garvit Bisht – 2C

Tanishi Chouhan – 3D

Devashree Biswal – 4D

Maitreyi Sharma – 5A

3rd Position

Alaansa Maria – 1C

Lakshi Mali – 2A

Shaurya Lotia – 3B

Arjav Singhai – 4F

Laasya Sri Jarugula – 4C

Hardhik Vyas – 5G

 

                                                                                                                  Solo Dance Competition 2018-2019

Position

CLASS I

CLASS II

CLASS III

CLASS IV

CLASS V

1st Position

Mishika Neema – 1D

Renisha Raikwar – 1G

Swastik  Sahani – 2D

Anushka Rai – 3A

S.Jobina – 3C

Angel Gupta – 4E

Akshara Gangwal – 5B

Nency Khilwani – 5A

2nd Position

Anvi Modi – 1C

Saanvi Kumavat – 2C

Trusha Rajhans – 3F

Sreyanshi Sharma – 3G

Prachiti Bedekar – 4B

Vanshika Sharma – 5A

3rd Position

B.Garima – 1F

Anvi Jain – 2A

Tanishi Chouhan – 3D

Namandeep Singh S – 4F

Ananya Dubey – 4G

Jayitaa Chauhan – 5D

 

                                                                                                   Hindi Story Telling Competition 2018-2019

Position

CLASS I

CLASS II

CLASS III

CLASS IV

CLASS V

1st Position

Advay Pande – 1A

Garvit Bisht – 2C

Shourya Kotia – 3B

Devashree Biswal – 4D

Maitreyi Sharma – 5D

2nd Position

Aryan Patidar – 1A

Keshvi Sharma – 2E

Satvik Chaturvedi – 3F

Kavya Lahoti – 4A

Adishree Satapathy – 5E

Hardik Vyas – 5F

3rd Position

Aradhya Bhardwaj – 1F

Swastika Sahani – 2D

Aditya Cholkar – 2B

Atharva Rathi – 3C

Sristi Melkundi – 3D

Yuvraj Punjabi – 4F

Anaya Mahant – 5F

 

                                                                           Inter House Skit Cum Dance Competition 2018-2019

I Position : Green House

II Position : Blue House

III Position : Yellow House

IV Position: Red House

1

V G

Uday Verma

1

V F

Angel Patidar

1

V A

Dakshta Argal

1

V A

Rudra Ludhiyani

2

V G

Abhyarathi  Shukla

2

V F

Aditi Agrawal

2

V A

Jamishq Richhariya

2

V A

Riddhi Patil

3

V G

Paridhi Kure

3

V F

Abeer Bhawalkar

3

V A

Shristi Mohite

3

V A

Maitreyi Sharma

4

V E

Krithilaya Satyaseelan

4

V F

V F Garvit Sharma

4

V B

Karthik Mankar

4

V A

Yashika Uphadhay

5

V F

Sarvagya Porwal

5

V F

Shriyal Singh

5

V B

Aryna Verma

5

V A

Disha Kelotra

6

V F

Anansh Namdev

6

V F

Tinish Jain

6

V B

Dhruv Sharma

6

V B

Diyansh Sher

7

V F

Misthi Sharma

7

V E

Aarya Sunil

7

V B

Neelam Dawar

7

V B

Prachi Vyas

8

V E

Parshav Kothari

8

V D

Padmesh Das

8

V B

Swarit Gupta

8

V B

Himakshi Gehlot

9

V D

Anushka Dubey

9

V D

Shourya Chouhan

9

V B

Amogh Kirkire

9

V C

Aditya Singh

10

VA

Jiya Maria

10

V D

Bhavya Somani

10

V B

Sanvi Tiwari

10

V C

P.Himani Naidu

11

V A

Vanshika Sharma

11

V C

Saransh Singh

11

V C

Kriya Jain

11

V D

Shaily Verma

12

V A

Diya Kelotra

12

V C

Kunal Kaushal

12

V C

Kartik Sitlani

12

V D

Jayitaa Chauhan

13

V B

Ashma Shakya

13

V C

Dhananjay Modi

13

V C

Aliza Khan

13

V D

Jhalak Kaushal

14

V F

Sakshi Pal

14

V C

Divyanshi Patel

14

V D

Arth Gupta

14

V D

Anvesha Joshi

15

V F

Prakhar Sharma

15

V A

Kunal Prajapathi

15

V D

Soumya Katara

15

V D

Bhavya Sharma

16

V D

Angel Verma

16

V A

Riti Modi

16

V E

Aakansh Chouhan

16

V E

Akshat Solanki

17

V D

Prakhar Jain

17

V A

Karthik Agnihotri

17

V E

Dipti Kerketta

17

V E

Ishali Bagdare

18

V D

Naithik Marothe

18

V A

Anusha Ekka

18

V E

Vansh Radhuvanshi

18

V E

Bhumi Thakur

19

V C

Shree Shrivastav

19

V A

Oshni Rathore

19

V E

Shrishti Bhardwaj

19

V F

Anvi Magar

20

V C

Dhruv Somani

20

V A

Devika Singh Pawar

20

V F

Ananya Saxena

20

V F

Ansh Pal

21

V G

Ojas Jain

21

V A

Trisha Balavya

21

V F

Lakshta Hotwani

21

V F

Prashasti Chandak

22

V A

Avika Barve

22

V A

Hitisha Sharma

22

V G

Naman Jain

22

V G

Devraj Tawar

23

V B

Darsh Sharma

23

V B

Shouya Pratap

23

V G

Yoshita Koolwal

23

V G

Arav Panchal

24

V B

Anaya Mahant

24

V B

Rohitaksh Chohan

 

 

 

24

V G

Parthib Sinha

25

V B

Om Pathak

25

V B

Ayush Sharma

 

 

 

25

III A

Karnika Singh